header image

Zákonná regulace loterií a sázkových her

Tak jako i v jiných státech, i v České republice je sázení a hraní výherních her regulováno pomocí zákona. V českém právním řádu se jedná o zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění pozdějších předpisů, obecně známý veřejnosti jako tzv. loterijní zákon. Tímto zákonem jsou upraveny fungování peněžitých a věcných loterií, tombol, číselných loterií, sázkových her provozovaných pomocí elektronicky nebo elektronickomechanicky řízených výherních hracích přístrojů (tzv. výherní hrací přístroje – VHT), sázkových her obecně, turnajových nebo hotovostních sázkových her atd.

Provozování loterií, co hrozí v případě porušování povinností ze strany provozovatele?

Obecně lze konstatovat, že právní úprava podle loterijního zákona je v České republice poměrně přísná, a to zejména i s ohledem na plánovanou novelizace tohoto zákona. Provozování sázkových her je proto podrobeno jak povolovacímu procesu, neboť provozovat sázkové, výherní nebo jiné loterijní služby je zakázáno a může být tudíž i sankcionováno, zadruhé pak státnímu dohledu a zatřetí i zdaňování zisků a výnosů, a to jak na straně hráče, tak i na straně provozovatele loterijní nebo sázkové hry, tj. sázkových kanceláří nebo kasin. Není pak žádným tajemstvím, že jakékoliv porušování zákonných povinností na straně provozovatele je často velmi tvrdě finančně postihováno.

Role státu, co bylo dříve a co je nyní?

Na druhou stranu, oproti časům minulým, stát již není výlučným monopolním provozovatelem sázkových her. Sazka je sice stále velkým hráčem na trhu, ale již není ve vlastnictví státu a nadto její pozice vzhledem ke stále posilující konkurenci již není tak dominantní jako dříve, kdy pokud chtěl uzavřít v podstatě jakoukoliv legální sázku, neměl vůbec na výběr. V současné době tak na trhu funguje poměrně velké množství sázkových kanceláří, kasin, heren nebo online kasin. Z pohledu hráče tak rozhodně je z čeho vybírat, vždyť kasino nebo herna je dnes doslova na každém alespoň trochu větším městě a přístup k internetu a tedy i k online kasinům má v dnešní době snad úplně každý.

Reklamy

Nejnovější zprávy

Národní loterie

V poslední době se bingo a lotto dostává do stínu jiných sázkařských praktik, což však ani v moderní době nesnižuje jejich atraktivitu a rentabilitu

Přečtěte si více

Nejnovější příběhy

automaty a hraní her

Zapomeňte na staré oprýskané plechové krabice, zvané automatové hry. Zažijte novou dimenzi hraní a zábavy s vylepšenými nadupanými herními stroji.

Přečtěte si více

Nejnovější články

Výhra přes mobilní telefon

S rozvojem moderních technologií jde ruku v ruce i rozvoj a snazší přístupnost v oblasti mobilního a online sázení. Čtěte a vyhrávejte více.

Přečtěte si více

Reklamy

  ©  www.joryukishikai.com. Všechna práva vyhrazena. Mapa serveru